Ako nikad niste iskusili čari predmenstrualnog sindroma – čestitam. Spadate u mali postotak sretnica koje su izbjegle ovu tako čestu žensku muku. Većina žena (više od 75 posto njih) doživljava barem neki simptom, o kojima ćemo govoriti kasnije, iako u najvećem broju slučajeva to predstavlja samo neugodnost. Kod nekih žena simptomi PMS-a mogu ozbiljno narušiti kvalitetu života i u tom slučaju stanje se naziva predmenstrualni disforični poremećaj.
To su, dakle, simptomi koji se javljaju kod žena u određenom razdoblju menstrualnog ciklusa. Iako se ne zna sigurno točan uzrok, postoje određeni faktori koji su povezani s ovom pojavom. Tako se, primjerice, PMS češće javlja kod žena između 20 do 40 godina, zatim kod žena koje imaju barem jedno dijete, imaju obiteljsku povijest depresije ili su u prošlosti patile od poslijeporođajne depresije ili poremećaja raspoloženja. Bez obzira na to, PMS može pogoditi žene različite starosti i nestaje s prestankom menstruacije – tijekom trudnoće i menopauze.
Faktori koji mogu utjecati na naše tijelo tijekom PMS-a uključuju:
- ciklične promjene u razini hormona u krvi, prije svega estrogena i progesterona. Te promjene zapravo su zaslužne za postojanje menstrualnog ciklusa i sve pojave koje ga prate, počevši od ovulacije pa sve do menstrualnog krvarenja.
- promjene razine serotonina u mozgu, koji je ključan za naše dobro raspoloženje, mogu utjecati na razdražljivost i depresivna stanja, koji se često javljaju tijekom PMS-a
- žene kod kojih je PMS iznimno izražen mogu zapravo patiti od nedijagnosticirane depresije, koja može dodatno pogoršati stanje
- deficijencija vitamina i minerala u tijelu
- unos vrlo slanih namirnica koje zadržavaju vodu i utječu da se osjećamo naduto
- visok unos alkohola i kofeina, koji mogu utjecati i na naše raspoloženje, ali i izazvati fizičke simptome.
PMS se najčešće javlja oko 14. dana menstrualnog ciklusa kod žena kod kojih ciklus traje 28 dana, i može trajati i do sedam dana nakon početka krvarenja.
Simptomi se mogu podijeliti u dvije grupe, psihičke i fizičke.
Psihički i emotivni simptomi
- nervoza i razdražljivost
- depresivno raspoloženje
- osjećamo se kao da nas sve može dovesti do suza
- nagle promjene raspoloženja
- promjene u apetitu, žudnja za slatkišima
- problemi s nesanicom
- manjak koncentracije
- zaboravnost
- nemir
- umor
- smanjeno samopouzdanje
- smanjen libido
Fizički simptomi
- bolovi u mišićima i zglobovima
- glavobolja
- zamor
- dobitak na težini zbog povećana zadržavanja vode
- nadutost
- osjetljivost ili bol u grudima
- akne i problemi s kožom
- zatvor ili dijareja
- grčevi i bol u trbuhu
- bol u leđima
- kronični problemi kao što su astma ili migrene se mogu pogoršati
Fizičke i psihičke promjene kroz koje prolazimo tijekom PMS-a mogu varirati od iznimno blagih do gotovo neizdrživih i različito pogađaju sve nas. Kao što smo spomenuli na početku, određen broj žena može patiti od predmenstrualnoga disforičnog poremećaja koji se manifestiraju kroz depresiju, snažne promjene raspoloženja, bijes, nervozu, probleme s koncentracijom, razdražljivost i napetost.
Ako su predmenstrualni simptomi iznimno izraženi tako da ugrožavaju vaše svakodnevno funkcioniranje, vrijeme je da posjetite liječnika i posavjetujete se s njim o odgovarajućoj terapiji.
Istaknuta slika: kohlmann.sascha via Foter.com / CC BY-SA
3 misli o “Što je uopće taj PMS?”