Vjerojatno već znate osnovne stvari o svom tijelu – menstrualni ciklus traje oko mjesec dana, plodni dani su otprilike sredinom ciklusa i, ako krvarenje izostane, vrijeme je za paniku. Žensko tijelo daleko je složenije od ovoga, pa i ako ste pokušali doznati više, možda ste se izgubili u tim silnim Falopijevim cijevima, hormonima koji rastu i opadaju, itd. Zato ćemo vam danas objasniti kako zapravo funkcionira žensko tijelo – i ne brinite se, ovo se neće pretvoriti u dosadnu lekciju, trudit ću se da budem što jasnija i konciznija.
Sve počinje od jajne stanice
Kada kažem sve, mislim na baš sve. Jajna stanica vaše majke iz koje ste nastali je točno 50 posto genetskog materijala koji danas imate u sebi. To znači da svaka vaša stanica, i stanica kože, i stanica mozga, i stanica želuca, sadrži genetski materijal koji su vam dali vaša majka i vaš otac. Genetika i nasljeđivanje vrlo su kompleksne teme, pa ćemo ih ovaj put elegantno zaobići, ali da znate – genetika je fascinantna.
Jajna stanica nastaje u jajnicima (ispod ćete naći dijagram na kojem možete locirati sve organe koje spominjemo). U jajnicima stanica sazrijeva dok ne postane spremna za oplodnju – u tom trenutku napušta jajnik i kreće na put bez povratka (ovo se naziva ovulacija). Na tom putu najprije prolazi kroz Falopijeve cijevi, koje povezuju jajnike s maternicom. Kad jajna stanica započne svoje putovanje, spermiji imaju vrlo kratko razdoblje tijekom kojeg se mogu pokušati spojiti s njom i time stvoriti novi život. To razdoblje traje oko 24 sata i kad razmislimo o tome koji se sve faktori moraju poklopiti da bi žena ostala u drugom stanju, jasno nam je zašto je često potrebno i više od godinu dana da dođe do trudnoće.
Ako do oplodnje dođe, oplođena jajna stanica nastavlja svoj put dok ne stigne u maternicu, gdje se ugnijezdi u zid maternice i od tog trenutka embrij počinje polako rasti. Ako jajašce izbjegne oplodnju, nakon što stigne u maternicu, tijelu postaje jasno da do oplodnje nije došlo i kako je vrijeme da se riješi i jajne stanice i zadebljanih zidova koji su se tjednima pripremali za dolazak embrija. Zato nastupa menstrualno krvarenje – i ciklus počinje ispočetka.
Oplodnja – nije sve baš tako crno-bijelo
Da se sve u ženskom tijelu odvija točno i precizno kao u mehanizmu švicarskog sata, mogle biste jedan dan mjesečno apstinirati od odnosa i ne koristiti zaštitu svih ostalih dana u mjesecu, a da ne zatrudnite.
Međutim, već vrlo dobro znamo da je ta teorija daleko od istine. Zašto je to tako?
Prije svega, plodni dani računaju se prema trajanju menstruacije i uglavnom se događaju sredinom ciklusa. Uglavnom je u toj rečenici ključna riječ. Ovulacija može poraniti ili zakasniti nekoliko dana, pa vaši plodni dani mogu zaći i u prvi ili treći tjedan ciklusa. Uz to, spermiji u ženskom tijelu mogu preživjeti i do tri dana, pa se može dogoditi da ipak dođu do stanice spremni za oplodnju, iako ste vi preračunali da su vam plodni dani prošli ili ih očekujete tek sljedeći tjedan.
S druge strane, ako pokušavate zatrudnjeti, brojanje plodnih dana i zakazivanje seksualnih odnosa ovisno o ovulaciji dovest će vas i vašeg partnera do ludila. Preporuke ginekologa su da ne razmišljate o ovulaciji, da ne precrtavate dane u kalendaru i da ne koristite aplikacije na telefonu kako biste preračunali plodne dane. Opustite se, volite svog partnera i imajte odnose što češće. Razlozi za to su dvostruki:
- Ako ste opušteni, uživat ćete u životu čak i ako vam napori da zatrudnite ne idu od ruke. Stručnjaci smatraju da se tek nakon godinu dana zajedničkog života i redovnih odnosa (svakoga ili svakoga drugog dana) možete konzultirati s ginekologom i razmotriti eventualne teškoće koje vam otežavaju začeće. Prije toga, nema razloga za brigu.
- Nove studije kao što je ova pokazuju da svakodnevni seksualni odnosi mogu pripremiti imunološki sustav žene za trudnoću i povećati šansu za začeće.
Ako želite doznati više…
…na internetu možete pronaći različite korisne izvore – samo pazite na kredibilitet web stranice s koje preuzimate informacije. Za početak, pogledajte ovaj video koji slikovito objašnjava kako oplodnja izgleda na staničnoj razini:
https://www.youtube.com/watch?v=BFrVmDgh4v4
3 misli o “Kako radi žensko tijelo – iliti razvojni put jedne jajne stanice”